Mosfet / Schottky Power Loss Calculator

Merhaba, Tüm elektronik sistemlerde verim çok önemlidir. Verim derken, iyi tasarlanmamış bir dc-dc konvertör devresinde yapılan yanlış malzeme seçimleri sonucunda, hatanın bedeli, boşa harcanmış güç olacaktır. DC-DC konvertörler de, özellikle mosfetler, schottky’ler (eğer frekans düşükse hızlı diyotlar), konvertör izoleli ise trafo kayıpları (manyetik ve bakır kayıpları) DC-DC konvertörde oluşabilecek kayıpların %90’nını oluştururlar. Bu komponentleri ne kadar doğru seçersek o kadar sağlıklı çalışan ve verimi yüksek bir güç kaynağı tasarlayabiliriz.

Bu programı tamamen kötü şartlar(under worst-case) altında çalışacak bir mosfet ve schottky için yazdım. Buradaki kötü şartlar dediğim olay, yarıiletkenler için en önemli kriterler olan sıcaklık, frekans, minimum/maksimum gerilim maksimum akım vs gibi etkilerdir. Kaynak olarak ise TI, Onsemi, ST, Zetex, Vishay, International Rectifier, Fairchild, Microchip, LT gibi semi devlerinin, referans manual ve tasarım notlarından faydalandım.

Topolojiye göre çalışma mantığı değiştiği için ve dolayısıyla hesaplar değişir, bu program sadece tek mosfetli ve tek schottky’li step-up ve step-down topolojilerini hesaplayabilir. Kullanıcılar option ve info kısmına erişemez, bu kısımlarda kullandığım formüller ve step-up ve down yapıları bulunmaktadır. Bu programı eğer kendi tasarımınızda kullanacaksanız, lütfen bu sitede bulunan “Dikkat” başlığı altındaki kısmı iyi okunuz.

Programın kullanımına gelince; Kullanılan kısaltmalar hem step-up hemde step-down için geçerlidir ve bu tür tasarım yapanlar mutlaka bu verilere aşinadır. Zaten program eksik bilgi girerseniz soracaktır.
Bilgiler programda girilen birimler doğrultusunda olmalıdır. Birimleri anlamayanlar olursa sorabilirler, gerekirse sonra tüm kısaltmaları, sayfayı güncelleyerek yazarım.

Download:
http://www.wupload.com/file/2656887422/Power_Loss_Calculator.rar
psw:www.uicroarm.com

2 Yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir