Arm Cortex M3 – STM32F103

tumu_295 Merhaba, Yurtdışından ST’nin arm cortex m3 core’lu STM32F103RB işlemcisini içeren bir development boardu temin ettim. Onunla yaptığım bazı uygulamaların bilgi ve görüntülerini burada paylaşacağım.
Arm cortex M3 tabanlı işlemciler ARM7’nin yerini alıyor gibi görünüyor. Daha az code (Thumb-2) ile arm7’den daha yüksek hız, performans, daha ucuz fiyat (arm firması, 8bit fiyatında 32bit sloganını kullandı) , mhz başına daha düşük güç vs.Arm cortex m3 hakkında daha detaylı bilgiyi http://www.arm.com/products/CPUs/ARM_Cortex-M3.html adresinden alabilirsiniz.

STM32 serisinde donanım olarak, moduler bazda nerdeyse heysey var. Eksik olanlarda ethernet vs. yeni serilerinde var görünüyor. (yakında stm32f105 ve 107 serisi çıkacak).

NXP’nin arm cortex işlemciside yakında çıkıyor. Bence NXP’nin işlemcisi biraz daha ağır basıyor, Bunun nedeni nxp’ye yakınlığım yani datasheet okuma , register yapısı ve programlama formatına alıştım. İkincisi ise benim için önemli olan bazı donanımlarının stm32’den iyi olması , çalışma hızı (100Mhz) ve SPI’ın 4-16bit ayarlanabilir olması gibi. Dezavantajı ise bir portu 4mA basar veya çeker. Stm32’de ise bu microchip işlemcilerindeki gibi 25mA’dir. Bu önemli bir özellik ama göreceli. Mesela port çıkışlarında buffer IC kullanmak işlemciyi korur.
Ayrıca ST’nin programmer manual’ini beğenmedim detaylı anlatım yok işin özüne girmeye çalıştığında birbiriyle bağlantılı bilgiler farklı kaynaklardan çıkıyor vs. Programlanması çok kolay bir işlemci. Bence NXP’nin arm7’si çok daha zordur.
Aşağıya Nokia3310 lcd ile yaptığım bir uygulama görüntülerini ekledim.(Ekranda koşan tavşan animasyonu var) Derleyici olarak keil kullandım. Ayrıca ansi C kullanmanın avantajı, PIC16,PIC18,dspic30F ve arm7’de kullandığım programın aynısını stm32 için kullandım. Sadece bir kaç tanımlama değişiyor. (SPI bus ile sürdüm, bus clock 18mhz/8’dir,nokia lcd 4mhz’e kadar destekler.) STM32’nin clock için pre ve postscaler’ı da bence yetersiz.

tumu_1000stm32_1000lcd_1000

1 Yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir